TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
1744428-5
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN HEADER R/A 5POS 3.96MM
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$0.6175
$0.6175
10
$0.6004
$6.004
100
$0.4845
$48.45
500
$0.428982
$214.491
1000
$0.375982
$375.982
5000
$0.328044
$1640.22
10000
$0.30533
$3053.3
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Contact Type | Male Pin |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Material | Brass |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Contact Length - Mating | 0.338" (8.59mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Series | Economy Power |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | - |
| Insulation Color | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Base Product Number | 1744428 |