Mill-Max Manufacturing Corp.
Producto No:
3039-0-00-15-00-00-03-0
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN PC PIN CIRC
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Por favor envíe RFQ, responderemos inmediatamente.

| Insulation | Non-Insulated |
| Pin Size - Below Flange | 0.011" (0.28mm) Dia |
| Terminal Type | PC Pin |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish | Gold |
| Length - Below Flange | 0.075" (1.91mm) |
| Length - Above Flange | 0.170" (4.32mm) |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Series | 3039 |
| Length - Overall | 0.265" (6.73mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.025" (0.64mm) |
| Flange Diameter | 0.029" (0.74mm) |
| Insulation Color | - |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Material - Insulation | - |
| Package | Bulk |
| Pin Size - Above Flange | 0.015" (0.38mm) Dia |
| Terminal Style | Single End |
| Board Thickness | - |
| Base Product Number | 3039-0 |