Samtec Inc.
Producto No:
BCS-110-L-S-TE
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$2.5365
$2.5365
10
$2.43485
$24.3485
25
$2.23212
$55.803
50
$2.13066
$106.533
100
$2.0292
$202.92
250
$1.77555
$443.8875
500
$1.72482
$862.41
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.290" (7.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 475VAC |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Current Rating (Amps) | 4.6A per Contact |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 10 |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Finish Thickness - Post | 50.0µin (1.27µm) |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Series | Tiger Claw™ BCS |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | - |
| Insulation Color | Black |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | BCS-110 |