GCT
Producto No:
BF100-18-A-C-1-0625-L-C
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
18POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.2445
$1.2445
10
$1.0488
$10.488
100
$0.94145
$94.145
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.169" (4.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 250VAC/DC |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Current Rating (Amps) | 2A per Contact |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mfr | GCT |
| Style | Board to Board |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 18 |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series | BF100 |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Insulation Color | Black |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |