Microchip Technology
Producto No:
MCP1825-ADJE/ET
Fabricante:
Paquete:
5-DDPAK
Lote:
-
Descripción:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 5DDPAK
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.4345
$1.4345
25
$1.197
$29.925
100
$1.083
$108.3
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 220 µA |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Output Type | Adjustable |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 5-DDPAK |
| Series | - |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Mfr | Microchip Technology |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 500mA |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP1825 |