Microchip Technology
Producto No:
MIC5206YMM
Fabricante:
Paquete:
8-MSOP
Lote:
-
Descripción:
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8MSOP
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$1.9095
$1.9095
25
$1.5865
$39.6625
100
$1.444
$144.4
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Current - Output | 150mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Supply (Max) | 2.5 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output (Max) | 15.65V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Series | - |
| Control Features | Enable, Error Flag |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Mfr | Microchip Technology |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.242V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 150mA |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC5206 |