TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Producto No:
MSSA114D
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
SWITCH SLIDE SPDT 3A 115V
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Por favor envíe RFQ, responderemos inmediatamente.

| Switch Travel | 3.05mm |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Actuator Type | Standard |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Contact Finish | Silver |
| Circuit | SPDT |
| Actuator Length | 2.79mm |
| Mechanical Life | 30,000 Cycles |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Obsolete |
| Series | MSSA-01 |
| Switch Function | On-On |
| Operating Force | 600gf |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Voltage Rating - AC | 115 V |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mfr | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MSSA114 |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |