JST Sales America Inc.
Producto No:
S2P-VH(LF)(SN)
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN HEADER R/A 2POS 3.96MM
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$0.2755
$0.2755
10
$0.23275
$2.3275
100
$0.180785
$18.0785
500
$0.154964
$77.482
1000
$0.129143
$129.143
5000
$0.110694
$553.47
10000
$0.103312
$1033.12
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Contact Type | Male Pin |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Material | Brass |
| Mfr | JST Sales America Inc. |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Series | VH |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | - |
| Insulation Color | Natural |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Base Product Number | S2P-VH(L |