16YXF6800MEFCGC18X35.5
Rubycon
제품 번호:
16YXF6800MEFCGC18X35.5
제조업체:
Rubycon
설명:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
사용자 가이드
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.76 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series YXF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 6800 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 25 mOhms