/ Headers, Male Pins / 20021121-00066T8LF
minImg
20021121-00066T8LF
Amphenol ICC (FCI)
제품 번호:
20021121-00066T8LF
제조업체:
Amphenol ICC (FCI)
설명:
CONN HEADER SMD 66POS 1.27MM
사용자 가이드
Insulation Height -
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Material Copper Alloy
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 66
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Insulation Material Thermoplastic
Series Minitek127® 1.27mm
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)