/ Headers, Male Pins / 20021122-00018D1LF
minImg
20021122-00018D1LF
Amphenol ICC (FCI)
제품 번호:
20021122-00018D1LF
제조업체:
Amphenol ICC (FCI)
설명:
CONN HEADER SMD R/A 18POS 1.27MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Material Copper Alloy
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 18
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post Flash
Insulation Material Plastic
Series Minitek127® 20021122
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)