52601-G40-4LF
Amphenol ICC (FCI)
제품 번호:
52601-G40-4LF
제조업체:
Amphenol ICC (FCI)
설명:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Insulation Material Thermoplastic
Series Quickie™
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)