77317-404-48LF
Amphenol ICC (FCI)
제품 번호:
77317-404-48LF
제조업체:
Amphenol ICC (FCI)
설명:
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.190" (4.83mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Thermoplastic
Series BERGSTIK®
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)