/ Headers, Male Pins / A3B-24PA-2DSA(71)
minImg
A3B-24PA-2DSA(71)
Hirose Electric Co Ltd
제품 번호:
A3B-24PA-2DSA(71)
설명:
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.071" (1.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Material Brass
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Series A3
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights 6mm, 8.8mm
Package Tray
Overall Contact Length 0.311" (7.90mm)