A3PA-90C12-28
Omron Automation and Safety
제품 번호:
A3PA-90C12-28
설명:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
사용자 가이드
Illumination Type, Color Incandescent
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP40
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
Current Rating (Amps) 5A (AC), 4A (DC)
Circuit DPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC
Series A3P
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V