/ Headers, Male Pins / A4B-13PA-2DS(71)
minImg
A4B-13PA-2DS(71)
Hirose Electric Co Ltd
제품 번호:
A4B-13PA-2DS(71)
설명:
CONN HEADER R/A 13POS 2MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Material Brass
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 13
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Series A4
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)