ATM13-12PC-GR01
Amphenol Sine Systems Corp
제품 번호:
ATM13-12PC-GR01
설명:
CONN HEADER R/A 12POS 4.2MM
사용자 가이드
Insulation Height 1.378" (35.00mm)
Ingress Protection IP69K
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Material Copper Alloy
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange, Sealed
Pitch - Mating 0.165" (4.20mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 12
Termination Solder
Fastening Type Latch Holder
Mounting Type Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Thermoplastic
Series ARMORIPX™ ATM
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.250" (6.35mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)