BCS-135-L-D-TE-031
Samtec Inc.
제품 번호:
BCS-135-L-D-TE-031
설명:
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB
사용자 가이드
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 70
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)