BCS-148-L-S-HE-046
Samtec Inc.
제품 번호:
BCS-148-L-S-HE-046
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB R/A
사용자 가이드
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Series Tiger Claw™ BCS
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)