CLP-127-02-L-D-BE-A-K
Samtec Inc.
제품 번호:
CLP-127-02-L-D-BE-A-K
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
사용자 가이드
Insulation Height 0.084" (2.14mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 240VAC, 330VDC
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3.3A per Contact
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series CLP
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)