/ Headers, Male Pins / DF13-7P-1.25DSA(20)
minImg
DF13-7P-1.25DSA(20)
Hirose Electric Co Ltd
제품 번호:
DF13-7P-1.25DSA(20)
설명:
CONN HEADER VERT 7POS 1.25MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Contact Material Brass
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 7
Termination Solder
Fastening Type Detent Lock
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Series DF13
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Beige
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 5.3mm