ESQ-117-34-T-D-LL
Samtec Inc.
제품 번호:
ESQ-117-34-T-D-LL
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN SOCKET 34POS 0.1 TIN PCB
사용자 가이드
Insulation Height 0.635" (16.13mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 550VAC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Elevated Socket
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 34
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series ESQ
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.280" (7.11mm)