FTS-127-02-L-DV
Samtec Inc.
제품 번호:
FTS-127-02-L-DV
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.034" (0.86mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series FTS
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)