/ Headers, Male Pins / FTSH-120-01-LM-DV-EJ-K-A
minImg
FTSH-120-01-LM-DV-EJ-K-A
Samtec Inc.
제품 번호:
FTSH-120-01-LM-DV-EJ-K-A
설명:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.099" (2.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Keying Shroud
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Mounting Type Surface Mount
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)