/ Headers, Male Pins / FTSH-127-01-L-D-RA
minImg
FTSH-127-01-L-D-RA
Samtec Inc.
제품 번호:
FTSH-127-01-L-D-RA
설명:
CONN HEADER R/A 54POS 1.27MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.135" (3.43mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)