/ Headers, Male Pins / HIF4-34P-3.18DSA(01)
minImg
HIF4-34P-3.18DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
제품 번호:
HIF4-34P-3.18DSA(01)
설명:
CONN HEADER VERT 34POS 3.18MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.720" (18.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.125" (3.18mm)
Contact Length - Mating 0.201" (5.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 34
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series HIF4
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.125" (3.18mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.673" (17.09mm)