/ Headers, Male Pins / HMTSW-101-08-T-S-300
minImg
HMTSW-101-08-T-S-300
Samtec Inc.
제품 번호:
HMTSW-101-08-T-S-300
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN HEADER VERT 1POS
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.300" (7.62mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series Flex Stack, HMTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)