/ Headers, Male Pins / HMTSW-107-24-S-D-250
minImg
HMTSW-107-24-S-D-250
Samtec Inc.
제품 번호:
HMTSW-107-24-S-D-250
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series Flex Stack, HMTSW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Number of Positions Loaded All
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)