/ Headers, Male Pins / HMTSW-124-23-L-S-237
minImg
HMTSW-124-23-L-S-237
Samtec Inc.
제품 번호:
HMTSW-124-23-L-S-237
설명:
CONN HDR .100" 24POS
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.237" (6.02mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 24
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.108" (2.75mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)