/ Headers, Male Pins / HMTSW-225-07-S-D-240
minImg
HMTSW-225-07-S-D-240
Samtec Inc.
제품 번호:
HMTSW-225-07-S-D-240
설명:
CONN HEADER VERT 50POS 5.08MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)