HN1250520000G
Amphenol Anytek
제품 번호:
HN1250520000G
제조업체:
Amphenol Anytek
설명:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.598" (15.19mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Material Flammability Rating UL94 V-0
Header Orientation -
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Screw Size -
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 12
Number of Positions 12
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Green
Wire Strip Length 9-10mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HN
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)