MCP1812AT-012/OT
Microchip Technology
제품 번호:
MCP1812AT-012/OT
제조업체:
Microchip Technology
패키지:
SOT-23-5
설명:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
재고 : 2250
최소: 1 곱셈: 1
Qty
단위 가격
Ext 가격
  • 1
사용자 가이드
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 0.5 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 50dB (1kHz)
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Current - Supply (Max) 220 µA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA