/ Headers, Male Pins / MTSW-101-09-G-S-043
minImg
MTSW-101-09-G-S-043
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-101-09-G-S-043
설명:
CONN HEADER VERT 1POS
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating 0.043" (1.09mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 1
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.587" (14.91mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)