/ Headers, Male Pins / MTSW-108-22-S-S-320
minImg
MTSW-108-22-S-S-320
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-108-22-S-S-320
설명:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.210" (5.33mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.630" (16.00mm)