/ Headers, Male Pins / MTSW-110-27-G-D-430
minImg
MTSW-110-27-G-D-430
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-110-27-G-D-430
설명:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.430" (10.92mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.800" (20.32mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 1.330" (33.78mm)