/ Headers, Male Pins / MTSW-112-07-G-D-245
minImg
MTSW-112-07-G-D-245
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-112-07-G-D-245
설명:
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.245" (6.22mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.085" (2.16mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)