/ Headers, Male Pins / MTSW-125-08-S-D-265
minImg
MTSW-125-08-S-D-265
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-125-08-S-D-265
설명:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.265" (6.73mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.165" (4.19mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)