/ Headers, Male Pins / MTSW-150-07-T-S-140
minImg
MTSW-150-07-T-S-140
Samtec Inc.
제품 번호:
MTSW-150-07-T-S-140
설명:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 50
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.190" (4.83mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)