/ Microcontrollers / PIC16C66-10E/SP
minImg
PIC16C66-10E/SP
Microchip Technology
제품 번호:
PIC16C66-10E/SP
제조업체:
Microchip Technology
패키지:
28-SPDIP
설명:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
사용자 가이드
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Speed 10MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 368 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type External
Supplier Device Package 28-SPDIP
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V