/ Microcontrollers / PIC16LF872T-I/SS
minImg
PIC16LF872T-I/SS
Microchip Technology
제품 번호:
PIC16LF872T-I/SS
패키지:
28-SSOP
설명:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
사용자 가이드
Core Processor PIC
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 28-SSOP
EEPROM Size 64 x 8
Series PIC® 16F
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 5.5V