/ Headers, Male Pins / TMM-122-01-S-D-032
minImg
TMM-122-01-S-D-032
Samtec Inc.
제품 번호:
TMM-122-01-S-D-032
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
2MM TERMINAL STRIP
사용자 가이드
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 44
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series TMM
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded 43
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.323" (8.20mm)