/ Headers, Male Pins / TSM-120-04-L-DV-A-TR
minImg
TSM-120-04-L-DV-A-TR
Samtec Inc.
제품 번호:
TSM-120-04-L-DV-A-TR
제조업체:
Samtec Inc.
설명:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
사용자 가이드
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Series TSM
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)