/ Limit Switches / V15T16-CC300A01-K
minImg
V15T16-CC300A01-K
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
제품 번호:
V15T16-CC300A01-K
설명:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
사용자 가이드
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Release Force 75gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPST-NC
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series V15
Switch Function On-Mom
Operating Force 300gf
Overtravel 0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features -
Package Tray
Base Product Number V15T16
Differential Travel 0.016" (0.4mm)