P090S-02T20AR50K
TT Electronics/BI
제품 번호:
P090S-02T20AR50K
제조업체:
TT Electronics/BI
설명:
POT 50K OHM 1/32W PLASTIC LOG
사용자 가이드
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Number of Turns 1
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Mounting Type Through Hole
Temperature Coefficient -
Rotation 280°
Product Status Active
Series P090
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.386" Face (11.00mm x 9.80mm)